Monitory z wbudowanym hubem HDMI

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Działanie monitora opiera się na wykorzystaniu technologii CRT (Cathode Ray Tube) lub LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony nadawane przez katodę skupiają się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD z kolei, światło przechodzi przez ciekłe kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

W dzisiejszych czasach przeważają monitory LCD, dlatego że są one bardziej wydajne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się również rozdzielczością, jaka wyznacza liczbę pikseli na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu.

W dodatku monitory mogą różnić się również wielkością ekranu oraz modelowaniem kolorów. Warto zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, żeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w trakcie korzystania z niego.

Monitory także mogą posiadać różne funkcje, takie jak regulacja czytelności i kontrastu, tryby obrazu, ale również funkcje redukcji hałasów bądź także redukcji blue light.

Coraz nagminniej napotyka się też monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które umożliwiają lepsze odzwierciedlenie odcieni ale również większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań fachowych, ważne jest dodatkowo odzwierciedlenie kolorów, które powinno być jak najwierniejsze do realnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików bądź fotografów, muszą mieć certyfikaty kalibracji kolorów.

Na rynku dostępne są dodatkowo monitory z funkcją synchronizacji z kartami graficznymi, takie jak G-Sync czy też FreeSync, które pozwalają na gładkie odświeżanie obrazu i zminimalizowanie kłopotów z tearingiem.

Ogólnie rzecz biorąc, funkcjonowanie monitora polega na zagospodarowaniu specjalnej techniki do aktywowania obrazu, który jest ujawniany na ekranie. Różne modele monitorów mogą różnić się między sobą skalą ekranu, rozdzielczością, odwzorowaniem odcieni a także pobocznymi funkcjami.

Kolejnym kluczowym krokiem funkcjonowania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania formułuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Domyślnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, jednakże coraz częściej napotyka się modele z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest szczególnie istotne dla graczy.

Innym istotnym krokiem jest zgodność z różnorodnymi rodzajami sygnałów źródłowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) czy też numeryczne (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, ważne jest przetestowanie, bądź ma on wejścia kompatybilne z posiadanym sprzętem.

W skrócie, wskazane jest nadmienić że monitory mogą być także zasilane z wykorzystaniem USB-C, co umożliwia na przesyłanie sygnału wideo i danych ale także ładowanie urządzenia jednym kablem.

Reasumując, monitor to wyposażenie, które wykorzystuje wyjątkową technologię do aktywowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić między sobą rozdzielczością, formowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, zgodnością z sygnałami przychodzącymi ale również pomocniczymi funkcjami.